Buffalo Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Okulu kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutluyor

1968 yılında kadro çalışmaları başlayıp, 1969 bahar yarıyılında eğitime başlayan Buffalo Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Okulu ‘50+ Kutlamaları’ adı altında bir dizi aktivite ile kuruluşunun yarım yüzyılı aşan yıl dönümünü kutluyor. Paneller, konuşmalar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve mezunların çalışmalarından oluşan sergiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları ile Hayes Hall 05-06 Nisan 2022 tarihlerinde ziyaretçilere ev sahipliği yaptı.

Dekan Prof. Dr. Robert Shibley, ‘Bu daha önce hiç yaşamadığımız bir buluşma. Pandemi nedeniyle iki yıllık bir gecikmeden sonra herkesi mekanlarımıza, 50 senelik süreçte bölgemizi olduğu kadar dünyanın çeşitli yerlerinden mezunlarımızın etkisiyle çok geniş bir alanı etkileyen ve hepimiz için esin kaynağı olan çalışmaları izlemeye davet etmekten heyecan duymaktayız.’ diyerek pandemi nedeniyle aktivitelerin iki yıl ötelendiğini vurguladı.

‘50+ Sergisi’ kataloğunda sergi, ‘50+ Mezun Çalışmaları Sergisi, Mimarlık ve Planlama Okulu’nun 50. yıl dönümü nedeniyle okulun mezunlarının yürüttüğü yenilikçi pratikleri kutlama amacını taşımaktadır… Sizleri dünyanın birçok ülkesine yayılmış olan, sayıları 6,300’ü aşan mezunlarımızı temsilen 50 mezunumuzun seçilen çalışmalarını izlemeye davet ediyoruz. Önümüzdeki 50 yıla bu çalışmaların ortaya koyduğu ufuk açıcı fikirler ışığında giriyoruz.’ şeklinde tanıtılmakta.

Sergiye Türkiye’den mimar ve öğretim üyeleri, Buffalo Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Okulu mezunlarından Prof. Dr. Sema Soygeniş ve Prof. Dr. Murat Soygeniş çalışmaları ile katılmışlardır. Sergi 06 Nisan – 05 Eylül 2022 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacaktır.

Fotoğraflar:

Mimarlık ve Planlama Okulu, Buffalo Üniversitesi

Sergi ile ilgili:

Küratörler: Gregory Delaney, Joyce Hwang

Uygulama: Wade Georgi, Daniel Vrana, Lindsay Romano, Christopher Saeli

İletişim: Rachel Teaman, Monica Stage, Douglas McCallum

Grafik Tasarım: Julian Montague

Diğer Destek: Shreya Jaiswal, Sarah Langille

Advertisement